Cena treningu personalnego… za co płacisz?

Treningi personalne są postrzegane jako dobro luksusowe, zarezerwowane dla wąskiego grona osób. Czy słusznie? Jeszcze kilka lat temu  trenowanie pod okiem trenera personalnego, czy choćby regularne konsultacje z nim, były traktowane w kategoriach fanaberii, na którą mogły pozwolić sobie bogate osoby. Obecnie niemal każdy klub fitness oferuje tego typu usługi. Coraz trudniej spotkać osobę, korzystającą z oferty fitness klubów, która nie miała nigdy styczności z trenerem personalnym. Nasze zarobki sukcesywnie rosną, świadomość dbania o zdrowie jest coraz większa, a dostępność takich usług coraz łatwiejsza. Ile wynosi cena treningu personalnego? Z czego dokładnie wynika wysokość ceny i czego możemy oczekiwać w zamian od trenera?

Co nam oferuje trener personalny?

cena-treningu-personalnego

Instytucja trenera personalnego jest szeroka i zakłada kompleksowe podejście do potrzeb klienta. W większości przypadków, pierwszym impulsem do zgłoszenia się do trenera personalnego jest chęć poprawy swojej sylwetki i ogólnej sprawności fizycznej. Wyraża się to najczęściej poprzez rozpisanie planu treningowego, konsultacje dietetyczne czy wspólne trenowanie i nauka techniki ćwiczeń. Teoretycznie na tym można zamknąć wachlarz oferty, którą mają trenerzy. Teoretycznie, bo w rzeczywistości okazuje się, że oferta trenerów jest dużo szersza.

Dobry trener personalny potrafi Cię odpowiednio zmotywować i pomaga Ci wyznaczać kolejne cele. Niejednokrotnie obserwowałem relacje, w których trener stawał się „najlepszym kumplem z siłowni”. Dzięki odpowiednio prowadzonemu treningowi, potrafi wpływać na nasze samopoczucie: rozładować frustrację, pobudzić, czy po prostu wprowadzić w dobry nastrój. Okazuje się z czasem, że właśnie ten terapeutyczny aspekt pracy trenera staje się najistotniejszy z punktu widzenia klienta.

Trener personalny powinien podchodzić holistycznie do swoich podopiecznych. Oczywiste jest, że jego podstawowych zadaniem jest prowadzenie treningów indywidualnych. Jego praca nie kończy się na 60 minutowym treningu personalnym. Lubię mówić, że trenujemy z ludźmi 24h/dobę. Trener powinien wpływać na wszystkie aspekty prozdrowotne swojego klienta tak, aby zmieniać jego tryb życia na zdrowszy. Co przez to rozumiem? Kilka przykładów:

 • budowanie świadomości ruchowej własnego ciała (np. dlaczego bolą mnie plecy w odc. lędźwiowym)
 • uczenie odczytywania sygnałów dawanych przez organizm (np. z czego wynikają skurcze)
 • nauka świadomych zakupów/konsumpcji (np. wybieranie właściwych produktów, dań w restauracji)
 • pomoc w organizacji dnia pracy z punktu widzenia prozdrowotnego (np. organizacjach posiłków)

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat pracy trenera personalnego to polecam Ci artykuł, gdzie porównywałem jego pracę z zawodem Trenera przygotowania motorycznego.

 

Czemu treningi personalne tyle kosztują?

Tak postawione pytanie zakłada w sobie tezę, że treningi personalne są znacząco droższe niż przeciętny poziom cen w Polsce i odstają od przyjętych standardów za tego typu usługi. Odwiedzając dentystę w Warszawie płaci się na wejściu za najprostszą plombę 100-200zł. Wizyta u prawnika wraz z poradą prawną – około 200zł. Sesja z psychologiem: 100zł za godzinę. Ceny treningów personalnych są na zbliżonym poziomie do innych tego typu usług.

Odwiedzając trenera personalnego płacimy za jego wiedzę, doświadczenie i umiejętności, które potrafi w sposób zindywidualizowany zastosować w pracy z nami. Krótko mówiąc, płacimy za efekty. Dobry trener jest wstanie zagwarantować te efekty w 99% (przy założeniu przestrzegania jego zaleceń). Dodatkowo, usługa, którą otrzymujemy, jest szyta na miarę – pracujemy indywidualnie według unikalnego planu.

Myśląc o cenach nie można zapomnieć o obciążeniach fiskalnych, które w Polsce są bardzo wysokie. Przekłada się to bezpośrednio na ceny usług. Przeciętny trener od każdych 100zł, które płacisz zarabia potencjalnie na rękę 40zł. VAT, podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne, ryczałt itp. robią swoje.

Cena treningu personalnego

Pisałem o Warszawskich cenach już w artykule Ile zarabia Trener Personalny?. Tamten artykuł traktuje jednak o perspektywie trenera i jego potencjalnych zarobków. Postaram się to usystematyzować z punktu widzenia klienta. Trzeba pamiętać, że cena, którą płaci klienta, nie jest równa zarobkom trenera.

Ceny treningów są zróżnicowane. Głównie w zależności od miejsca wykonywania sesji, doświadczenia trenera, charakteru i długości współpracy. Przyjmij, że przeciętnie ceny (Warszawskie) wahają się od 50zł do 200zł.

 • powyżej 200zł – tzw. „trenerzy gwiazd”
 • 120 – 170zł – treningi w klubie o wysokim standardzie (np. Pure Jatomi Platinum, Holmes Place Premium)
 • 100 – 140zł – treningi w klubie ze średniej/wyższej półki  (np. Pure Jatomi Fitness)
 • 80 – 120zł – treningi w klubie ze średniej półki (np. Calypso, S4)
 • 50 – 100 zł – treningi w klubie typu lowcost (np. McFit, CityFit) – w tego typu klubach trenerzy pracują na własną rękę, nie są zatrudniani przez klub
 • 80 – 150 zł – treningi w studiach treningu personalnego (zazwyczaj prowadzone wspólnie przez kilku trenerów)
 • 50 – 80 zł – treningi w lokalnych, „osiedlowych” siłowniach
 • 150 – 200zł – treningi w domu u klienta (z dojazdem)

Powyższe ceny oczywiście mogą różnić się w zależności od konkretnego klubu/trenera czy okresu współpracy.

Szukasz trenera personalnego? Posiadam bogate doświadczenie w prowadzeniu treningów personalnych. Zajrzyj na stronę treningi personalne, aby dowiedzieć się więcej. Gwarantuję, że otrzymasz cenę adekwatną do efektów. 🙂

treningi personalne

Podsumowanie

Masz jakieś dodatkowe pytanie odnośnie treningów? Spytaj się komentarzach poniżej lub napisz na facebooku! Jeśli artykuł okazał się dla Ciebie pomocny – podziel się z nim !

Natomiast, jeśli po prostu podobał Ci się ten artykuł albo nie zgadzasz się z nim, to nie wahaj się napisać o tym w komentarzach (nie trzeba rejestrować się!). Będę Ci wdzięczny za każdy rodzaj interakcji.

Zaciekawiła Cię tematyka? Zostaw swój adres mail i poznawaj kolejne Sekrety Trenera! 🙂
Otrzymaj swój 30-stronnicowy Raport: Zarobki Trenerów personalnych w Polsce 2016! Dołacz do: 1 354 wtajemniczonych, którzy poznają kolejne Sekrety Trenera!

 

Zdjęcie: Pieniądz 10 zł PLN CC Piotr Frydecki

Zaciekawiła Cię tematyka?

Otrzymaj swój 30-stronnicowy Raport: Zarobki Trenerów personalnych w Polsce 2016! Dołacz do: 1 355 wtajemniczonych, którzy poznają kolejne Sekrety Trenera!

Akademia Biznesu Trenera

Moduł I – Sprzedaż: poznawaj potrzeby klientów, prezentuj swoje usługi i sprzedawaj treningi z każdej konsultacji
Moduł II – Marketing: wykorzystuj narzędzia marketingu online i tradycyjnego, aby budować swoją markę osobistą i przyciągać do siebie klientów.
Moduł III – Motywacja: motywuj i przeprowadzaj przez proces zmiany swoich podopiecznych, aby budować długotrwałe relacje

36 thoughts on “Cena treningu personalnego… za co płacisz?

 • Nazywanie klubów Jatomi-klubami z wyższej, średniej półki jest w wielu przypadkach w kontekście treningu personalnego stwierdzeniem dużo na wyrost.
  Za wyznacznik w kontekście treningu personalnego uznaję dostępność sprzętu i komfort.
  W godzinach szczytu jest tyle ludzi że ćwiczenie w strefach wolnych ciezarow i funkcjonalnych jest nie tylko bardzo uciążliwe ale i nawet ryzykowne dla zdrowia.
  Jatomi jest tylko klubem który lansuje się na klub z wyższej półki a jest to zwykła masówka.

  • Może nieprecyzyjnie napisałem. Pisząc o klubach w średniej/wyższej półce miałem na myśli całokształt oferty, a nie tylko treningi personalne. Każdy klub żeby był rentowny musi mieć określoną liczbę klubowiczów. Nie twierdzę, że kluby Jatomi nie są momentami przeciążone. Nie uważam natomiast, żeby specjalnie odstawały w tym względzie od przeciętnej rynkowej.

   • Wesolych swiat Tomku na wstepie!

    Pure ma statystycznie (za sprawa dzialow sprzedazy) kilka razy wiecej klubowiczow niz przecietny klub, wiec przeciazenie jest tez wyraznie wyzsze.

    Odzwierciedla sie to wyraznie takze w opiniach klubowiczow

 • „Za co płacisz?”- prawie 3/4 kasy za prowizję dla klubu

  Dobrze by było gdyby „przeciętny trener” dostawał przeciętnie 40 zł. Wiemy dobrze, że korporacja kroi trenerów tak, że zostają ochłapy, od których jeszcze trzeba odprowadzić podatki. Większość zatrudnionych trenerów dlatego zarabia poniżej najniższej krajowej, biorąc nawet pod uwagę godziny na sali.
  Żeby zarabiać jak przeciętny Polak trzeba być odznaczony jako „trener mistrz”;> , które to odznaczenie też przyznawane jest za mistrzostwo w…sprzedaży!

  W Jatomi nie liczy się nic innego jak sprzedaż, trener choćby miał pojęcie o treningach niższe niż przeciętny klubowicz, będzie zatrudniony jeśli ma sposoby na sprzedaż.

  • Nie znam trenera który zarabia poniżej średniej krajowej. Nie znam instruktora, który zarabia poniżej średniej krajowej. Płaca minimalna wynosi obecnie 1680zł – w przeliczeniu na pełen etat. Nie uprawiaj proszę demagogi.
   Być może są trenerzy/instruktorzy, który zarabiają poniżej tej sumy… tylko czy pracują po 160 godzin miesięcznie?

   • Nie znam trenera który zarabia poniżej średniej krajowej. Nie znam instruktora, który zarabia poniżej średniej krajowej. Płaca minimalna wynosi obecnie 1680zł

    .
    Nie znasz bo moze u Ciebie jest lepiej.
    Masz dostep do statysty korporacji z calej PL, wiec sprawdz sobie

   • Tomku dlaczego mowisz o demagogi?
    Managerzy dodatkowo maja dostep do statystyk z calej PL.
    Latwo jest dokladnie nawet za pomoc
    Excela.Jak ktos nie ma takich mozliwosci wystarczy isc do korporacji i popytac kazdego trenera.. W klubie w ktorym zatrudnionych jest z 10 trenerow,większość robi między 20-40 treningów miesięcznie.
    No fakt nie jest to 160h aczkolwiek zeby sprzedac trzeba czasem poswiecic dodatkowy czas. Ponadto ciezko jest ulozyc tak plan treningow aby miec godzina po godzinie trening wiec wychodzą dodatkowo puste godziny miedzy treningami.
    Czas tak jest ulozony ze trzeba przyjezdzac zazwyczaj 2x dziennie na rano i wieczor co powoduje ze jeszcze wiecej czasu trzeba poswiecic co wychodzi w praktyce

    • Napisałem post ogólnie o branży fitness i tego będę się trzymał. Ty widzę, że strasznie uczepiłeś Jatomi. Mam nadzieję, że nie masz żadnej traumy z tym związanej. 😉

     Niestety nie będę pisał o konkretnych cyfrach w tej czy innej firmie. Kultura i tajemnica biznesowa tego wymaga. Zapewniam Cię, że pracując w Jatomi, nawet jako gym instruktor i nie wykonując treningów, zarobisz powyżej minimalnej krajowej. Kropka. To jest fakt.

     To o czym piszesz: czas poświęcony na pozyskanie klienta, puste godziny, nieregularny czas pracy…. To jest specyfika tego zawodu, a nie jakiegoś konkretnego klubu. Więc zmień zawód jeśli Ci to przeszkadza.

     Na koniec, nikt nikomu nie przykłada pistoletu do głowy. Nie podobają Ci się warunki pracy w firmie X… idziesz do innej. Klubów fitness w samej warszawie są dziesiątki jak nie setki…

 • Chciałbym się odnieść do stwierdzenia, że takie kluby jak Jatomi są przepełnione, przez co trening personalny nie wydaje się w takich warunkach opcją eksluzywną. Oczywiście jest trochę w tym racji, ale dzięki dobrze przygotowanemu trenerowi klient nawet w takich warunkach może przeprowadzić pełnowartościowy trening i sprawić, że klient p

  • Ze klient poczuję się jakby tych ludzi wokół nie było… Liczy się kreatywność trenera. To trener steruje, szuka miejsca, dobiera ćwiczenia, aby w tych warunkach dobrze poćwiczyć. Klient nie musi myśleć o tym. I to jest dla niego bardzo komfortowe!

   • Jakosc przygotowania trenerów tym bardziej nie ma związku ze standardem klubu korporacji.
    A jakosc w wyszym standardzie klubu Jatomi jak i nizszym mierzona jest miarą sprzedaży…
    Ludzie kupują swoje marzenia bo wydaje im się, że „ekskluzywnosc klubu” jest miarą sukcesu.

  • Dobór kadry ma ściśle określone zasady, każdy trener ma odpowiednie kwalifikacje natomiast nie każdy trener musi być dobry w tym co robi tak jak w każdym zawodzie. Podopieczny ma prawo do zmiany trenera co zdarza się niezwykle rzadko. Opinie opinii nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

   • Dobór kadry ma ściśle określone zasady…
    W wiekszosci zawodow przydatnosc do zawodu mierzy się efektami pracy, doswiadczeniem i kwalifikacjami.
    Dokladnie ściśle określoną zasadą w Pure zasadą jest skuteczność w sprzedaży.;)

     • Czy ja sprowadzilem kompetencje trenerow do sprzedazy? Czy moze zwrocilem uwage że dla firmy jest najistotniejsza jest skutecznosc sprzedazy?
      Co do obrażania w przeciwienstwie do Ciebie nie zwracalem sie do nikogo personalnie ani z nikogo nieszydzilem, ponieważ jestem osobą która ceni dyskusję i konstruktywną krytykę.

 • Zasugerowałeś, że jedyny kryterium w procesie rekrutacji trenera jest umiejętność sprzedaży. Co nie jest prawdą.

  Z drugiej strony nie demonizowałbym tych umiejętności sprzedażowych. Każdy z nas w jakiś sposób „sprzedaje” siebie. Lekarz, prawnik, czy Trener.

 • Jatomi określiłbym jako klub z najniższej półki, szczególnie jeśli chodzi o stawki dla trenerów personalnych..

 • Ciekawy artykuł. Niestety rynek jest przesycony trenerami z przypadku. Coś wiem na ten temat bo sporo czasu spędzam w różnych klubach podróżując po całej Polsce jako fotograf sportowy. Pozdrawiam

 • wystarczy kupić sobie psa i ma się taki trening że lepszego nie trzeba. jeśli się mieszka przy lesie na peryferiach miasta.

 • U mnie w Saturn Fitness mam karnet za mniej niż 100 zł i mogę być trenowana przez mojego Chłopaka który trenuje tu od dawna i ostatnio zrobił sobie kurs trenera ale wcześniej trenował też z tutejszymi trenerami i mówił mi że oni to mają za sobą studia i doświadczenie a on po kursie to nadal może tylko hobbystycznie trenować.

 • ceny są różne, ogolnie nie jest drogo, w Body Sense można wziac na przyklad tylko pol godziny jak ktos nie chce calej godziny bo nie potrzebuje. Miejsce jest swietne, kameralne, ladnie w srodku fajna atmosfera, sa dietetycy, fizjoterapeuci wiec mozna wszystko za jednym zamachem sobie zalatwic, diete i trening.

 • Czy jest możliwość wykupienia 1 sesji treningowej,aby pokazał mi jak się używa maszyn i do czego czy wykonuje poprawnie technicznie ? Bo jestem zielona w tym temacie

 • „Czemu treningi personalne tyle kosztują?
  Tak postawione pytanie zakłada w sobie tezę, że treningi personalne są znacząco droższe niż przeciętny poziom cen w Polsce i odstają od przyjętych standardów za tego typu usługi. Odwiedzając dentystę w Warszawie płaci się na wejściu za najprostszą plombę 100-200zł. Wizyta u prawnika wraz z poradą prawną – około 200zł. Sesja z psychologiem: 100zł za godzinę. Ceny treningów personalnych są na zbliżonym poziomie do innych tego typu usług”

  porównywanie wiedzy, doswiadczenia, lat nauki itp. trenera personalnego z prawnikiem czy stomatologiem jest nie na miejscu. Tego jeszcze nie bylo, zeby zawody fizyczne stawiac nawet polke nizej niz zawody umyslowe. Fantazja zawiodła Cie zbyt daleko- zawracaj z tej drogi.

  • Dziękuje za Twój komentarz. Nie bardzo wiem tylko o jakich zawodach fizycznych mówisz. Praca trenera personalnego jest tak samo fizyczna jak praca chirurga czy fizjoterapeuty.

   • dokładnie, bardzo przykry jest fakt, że niektórym się wydaję, że bycie trenerem to zrobienie kursu i machanie hantlami … Może i są tacy, ale jeżeli wybiera się przyszłość związaną z byciem T.P to po pierwsze robimy to z pasji a po drugie wiemy jak dużo czasu trzeba spędzać na pogłębianiu wiedzy, wyjazdach, szkoleniach. Osobiście cały czas sobie powtarzam, że jest to temat morze i ciągła nauka.

    A co do Pańskich szkoleń to zastanawiam się od jakiegoś czasu, ponieważ niektóre sprawy biznesowe u mnie kuleją.
    Pozdrawiam

 • Czego dowiem się podczas jednego treningu? Czy coś o żywieniu również, że czy tylko same ćwiczenia?
  Ile czasu trwa taki trening? Czy Pan przeprowadza treningi online?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *