Kompetencje trenera personalnego

Trener personalny musi mieć bardzo szerokie kompetencje. Jeszcze do niedawna zawód ten był postrzegany przez pryzmat niezbyt rozgarniętego i przerośniętego osiłka, który mówi Ci jak masz machać sztangą, aby zrobić masę. To jest mit. Istnieją wprawdzie jeszcze tacy trenerzy, ale to już gatunek wymierający. 🙂 Dla jasności, nie widzę niczego złego w treningu kulturystycznym, ba bardzo wielu zawodników ma ogromną wiedzą na temat kształtowania sylwetki, którą można przełożyć potem na pracę z „przeciętnym kowalskim”.

Dziś trener musi być kompletny i niczym omnibus posiadać wiedzę z wielu dziedzin, aby móc ją skutecznie łączyć. W dzisiejszej pracy trenera liczy się holistyczne podejście do klienta. Postaram się uporządkować jego krytyczne kompetencje  oraz wskazać, co powinien wiedzieć i jakie umiejętności posiadać trener personalny. Jednakże przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie: kim jest trener personalny?

Kompetencje Trenera Personalnego

kompetencje-trenera-personalnego

Trener personalny, co oczywiste, musi posiadać wiedzę z zakresu metod treningu. To jest podstawa, bez której przepadniesz na rynku. Większość klientów, zgłaszających się do trenerów personalnych, jest motywowanych chęcią poprawy swojej sylwetki. Wydawać się by mogło, że wystarczy wiedza z zakresu „treningu odchudzającego” (o ile taki istnieje … ;)) i taśmowo bierzemy pacjentów na treningi  personalne. No cóż… sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Każda osoba jest inna, ma inne preferencje, inny poziom sprawności. W efekcie inny rodzaj treningu będzie dla niego odpowiedni. Nawet jeśli, dla uproszczenia, wszyscy chcą schudnąć. Kilka bardzo podstawowych obszarów po których trener powinien potrafić się poruszać (w żadnym razie nie uważam tego za metodologicznie przemyślany podział – ot kilka popularnych haseł):

 • trening kulturystyczny (np. typowy split, FBW)
 • trening siły/mocy maksymalnej (np. Bill Starr 5×5, 5/3/1 Jima Wendlera)
 • trening funkcjonalny (np. CrossFit)
 • trening obwodowy, interwałowy
 • trening pod specyficzne dyscypliny sportowe (np. bieganie, triathlon)

Sama znajomość i umiejętność prowadzenia treningów w ramach określonych metod nie wystarczy. Każdy kompletny trener personalny powinien, w mojej opinii, posiadać wiedzę z trzech podstawowych sfer: trening medyczny, odżywianie oraz psychologia treningu.

trener

Fizjoterapeuta na siłowni

Coraz większe grupy osób decydują się zapisać do fitness klubu i rozpocząć, na nowo, aktywny tryb życia. W związku z tym, na siłowni nie trenują już tylko wysportowane i sprawne osoby, ale również przeciętni ludzie z całą gamą przypadłości. Często znaczna część tych „urazów” aparatu ruchu wynika z braku ruchu przez wiele lat. Co ważne, trzeba podkreślić, że na siłownię i dalej do trenera personalnego zapisują się ludzie w gruncie zdrowi. Osoby z poważną kontuzją czy przewlekłymi problemami aparatu ruchu pójdą w pierwszej kolejności do lekarza lub fizjoterapeuty, a nie do trenera. To oczywiście nie oznacza, że trener nie musi posiadać specjalistycznej wiedzy umożliwiającej mu budowanie planu treningowe uwzględniającego dolegliwości klienta. Kilka, najczęstszych, problemów z którymi trenerzy mogą się spotkać:

 • trening przy przepuklinie
 • wady postawy
 • trening po kontuzji (np. rekonstrukcja ACL)
 • bóle, ograniczenia mobilności w stawie barkowym
 • bóle pleców (np. rwa kulszowa)

Najwięcej problemów, z którymi musi sobie radzić trener, dotyczy aparatu ruchu. Stąd przydaje się posiadanie bazy wiedzy zbliżonej do fizjoterapeutów. Jednak aparat ruchu to nie jedyne sfery medyczne ważne dla pracy trenerów.

Trener personalny lekarzem pierwszego kontaktu?

Bardzo często trener personalny występuję w roli „lekarza pierwszego kontaktu„. Trener, jako ktoś kto pracująca na co dzień z ciałem, naturalnie buduje swój autorytet osoby mającej szerokie pojęcie o zdrowiu ludzkim. Niejednokrotnie byłem świadkiem, jak trener odsyłał swojego klienta do lekarza czy na badania bo zaobserwował symptomy, które wskazywały na problemy zdrowotne. Z drugiej strony, każdy dobry trener, powinien wykonywać bardzo dokładny wywiad medyczny. Niezbędna jest do tego podstawowa wiedza medyczna:

 • choroby układu krążenia (np. nadciśnienie, arytmia)
 • choroby układu oddechowego (np. astma)
 • choroby układy hormonalnego (np. niedoczynność tarczycy)
 • choroby układu nerwowego (np. padaczka)

Trener personalny to też dietetyk

Bardzo wielu trenerów posiada wiedzę na temat odżywiania, , nie przesadzam, większą niż niejeden dietetyk po studiach. Zwłaszcza osoby z doświadczeniem wyniesionym ze sportów sylwetkowych dysponują bardzo dużą świadomością żywieniową. Jeśli chcemy schudnąć bądź po prostu poprawić sylwetkę niemal każdy trener, również ja, powtarza swoim podopiecznym, że od treningu istotniejsze jest właściwe odżywianie. Praca nad stylem odżywiania ich klienta jest teraz standardem wśród trenerów personalnych:

 • zasady zdrowego odżywiania
 • odżywianie w chorobie (np. cukrzyca)
 • dieta bezglutenowa
 • dieta dla wegetarian
 • uczulenia pokarmowe

Trener – domorosły psycholog

Ten nagłówek jest oczywiście nieco na wyrost. Nie sądzę, żeby jakikolwiek trener uważał się za psychologa. Czasem jednak musi wchodzić w taką rolę i świadomie wykorzystywać umiejętności z tego zakresu. Bardzo dobrym przykładem jest tutaj Konrad Gaca i jego Gacasystem. Jest to zwykła siłownia nastawiona na osoby chorobliwie otyłe.  Cała skuteczność polega właśnie na odpowiednim otoczeniu psychologicznym, który wspiera odchudzanie. Z punktu widzenia metod treningowych nie jest to nic nadzwyczajnego. Trener musi zmieniać styl życia swojego podopiecznego, bez odpowiedniej pracy nad emocjami nie uda mu się to. Czasem zdarza się, że trener wchodzi w rolę przyjaciela-terapeuty. Wysłuchuje opowieści o problemach zawodowych czy osobistych swojego klienta aby następnie pomagać mu je rozwiązywać. Jeśli psychologia to co?

 • poznawanie ukrytej motywacji
 • przełamywanie oporu przed zmianą
 • motywowanie
 • dawanie feedbacku

Kim jest trener personalny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Trener personalny, oprócz tego, że jest trenerem 🙂 ma w sobie trochę z fizjoterapeuty, dietetyka i psychologa. Krótko mówiąc, trener personalny musi być inżynierem ciała: wykazywać się holistycznym podejściem do swoich klientów. Oczywiście można dodać, że trener powinien być też sprawnym sprzedawcą i marketerem, przedsiębiorcą, pasjonatem sportu czy nawet sportowcem. To jest jednak temat na kolejne artykuły, tutaj chciałem skupić się na samych kompetencjach wykorzystywanych w pracy w klientem.

Jeśli zastanawiasz się dlaczego w zasadzie chcesz być trenerem i czy ten zawód pasuje do Ciebie. Przeczytaj mój artykuł: Dlaczego chcesz być trener personalnym?

Masz pytania, nie zgadzasz się ze mną lub po prostu uważasz, że to co piszę ma sens? Będę Ci wdzięczny za każdy komentarz, również ten krytyczny. Napisz proszę, co sądzisz na ten temat. Zostaw komentarz pod artykułem, napisz na facebook lub wyślij mail. Chętnie z Wami podyskutuję i odpowiem na ewentualne dodatkowe pytania.

Zdjęcia:
Localfitness CC localfitness.com.au
Trener idealny CC BY-NC-ND 3.0 PL

Zaciekawiła Cię tematyka?

Otrzymaj swój 30-stronnicowy Raport: Zarobki Trenerów personalnych w Polsce 2016! Dołacz do: 1 382 wtajemniczonych, którzy poznają kolejne Sekrety Trenera!

Akademia Biznesu Trenera

Moduł I – Sprzedaż: poznawaj potrzeby klientów, prezentuj swoje usługi i sprzedawaj treningi z każdej konsultacji
Moduł II – Marketing: wykorzystuj narzędzia marketingu online i tradycyjnego, aby budować swoją markę osobistą i przyciągać do siebie klientów.
Moduł III – Motywacja: motywuj i przeprowadzaj przez proces zmiany swoich podopiecznych, aby budować długotrwałe relacje

13 thoughts on “Kompetencje trenera personalnego

 • Witam pana mam 17 lat i bagaż doświadczeń związany akrobatyką oraz jakże prężnie rozwijąjącej sie teraz kalinistyce . Ogromnie zainteresowałem się powiązaniem swojej przyszłości z hasłem „trener personalny” niestety nie dysponuję doświadczeniem związanym z klubami fitness ale powoli zaczynam go nabywać . Kieruję do pana pytanie jak najszybciej mogę zyskać potrzebne doświadczenie dobre nawyki oraz wiedzę teoretyczną związaną z ćwiczeniami i doborem treningu . Jestem gotowy przejść treningi na własnej skórze ponieważ ostatnio stał się to temat bardzo mi bliski. Myślę żę mam jeszcze trochę czasu dlatego zdecydowałem się na zbieranie tego doświadczenia już teraz .

  • Twoje pytanie nie jest dla mnie wystarczająco precyzyjne, ale domyślam się, że chcesz wiedziec gdzie zdobywać praktykę? Najlepiej na siłowni, pomagając (za darmo!) znajomym i testując różne metody na sobie.

 • Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie sprawności fizycznej trenera personalnego. Bardzo lubię ćwiczyć – od sześciu lat wykonuję ogólnorozwojowe ćwiczenia: z wykorzystaniem własnej masy ciała, na siłowni ze sztangami i hantlami, biegam, rozciągam się. Jestem niezbyt gibki, że tak to ujmę (pomimo kilkunastominutowego stretchingu po każdym treningu mam problem z pełnym skłonem, a budowa barków uniemożliwia mi wykonanie rwania…) Zastanawiam się, czy w takiej sytuacji mogę sobie marzyć i dążyć do pozostania trenerem personalnym, kiedy nie potrafię zaprezentować wszystkich ćwiczeń?

  • Myślę, że możesz, a nawet jesteś wstanie przekuć swoje ograniczenia w swojej atuty. Wielu twoich klientów będzie miało swoje ograniczenia i nie będą wstanie wykonać wszystkich ćwiczeń.

   • Faktycznie, słuszne spostrzeżenie. Podniosłeś mnie na duchu i zmotywowałeś, bo trochę się przekreślałem z tego powodu. Dzięki wielkie 🙂

 • Witam mam 16 lat, i mam pytanie czy mogę zostać trenerem personalnym jeśli nie miałam doczynienia że sportem, (oprócz wf w szkole). Po ukończeniu szkoły lub w trakcie nauki chciałabym ukończyć taki kurs na trenera personalnego. Czy mam szansę, aby zostać dobrym trenerem? 😉

 • Bardzo ciekawy artykuł. Jestem w klasie maturalnej na profilu biolchem i wybieram się na AWF a następnie chcę starać się o to aby być trenerem personalnym. Od paru lat interesuje się tym tematem, a od jakiegoś czasu motywuje swoich znajomych do ćwiczeń. Sama kiedyś miałam problem z wagą i to ich właśnie motywuje że mi się udało. Największym wyzwaniem była do mnie moja siostra która nienawidzi różnego rodzaju ćwiczeń a pare tygodni temu poprosiła mnie abym przeprowadziła z nią trening i do dziś ze mną trenuje. Ten artykuł utwierdził mnie w przekonaniu że to będzie dla mnie najlepsza praca na świecie. DZIEKUJE :)))

 • Witam,
  Mam 16 lat. Od dziecka związana jestem ze sportem. 2 lata trenowałam hokeja na lodzie, od roku chodzę na crossfit i chce dalej rozwijać się w tym kierunku. Zastanawiam się czy studia na wydziale trenera personalnego na AWF da mi szanse zostać właśnie owym trenerem. Mam obawy gdyż jestem dziewczyną i nie wiem czy mam szansę wyżyć pracując jako trener.

 • Dzień dobry,
  jestem kobietą, mam 42 lata, waga 54kg, wzrost 161cm, amatorsko uprawiam sport (biegam, jeżdżę na rowerze, pływam, ćwiczę w domu – ciężarki, obciążniki, sztanga itp…). Interesuję się sportem i dietetyką. Wszystko sprawdzone na sobie :-). Często dostaje pochwały od znajomych, że wyglądam świetnie 🙂 (choć nikt nie wierzy jaka to ciężka praca…). Od dłuższego czasu zastanawiam się nad zawodem trenera personalnego chciałabym moje hobby, pasję zamienić w pracę. Sposób żywienia i mój styl życia „fit” znacznie odbiega od stylu życia przeciętnego „Kowalskiego”, taka zmiana zawodu byłaby dla mnie pozytywna. Oczywiście ukończę niezbędne kursy (myślałam o trzech) które pozwolą mi poszerzyć moją wiedzę i umiejętności. Mam tylko wątpliwość czy w moim wieku miałabym szanse na zaistnienie w takim zawodzie? Osobiście jeśli chodzi o klientów celowałabym w osoby 40+. Jakie jest Pana zdanie na ten temat? Nie oczekuje optymistycznego wsparcia, że zawsze warto itd… lecz liczę na odniesienia się realiów i możliwości. Za odpowiedz z góry dziękuję! Pozdrawiam 🙂

  • Taki wiek na rynku trenerskim zdominowanym przez 25-35 latków jest moim zdaniem atutem. Wielu klientów chętniej zaufa osobie dojrzałej, posiadającej własny bagaż doświadczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *